VAS is geen VAS zonder volledig jeugdteam in de KNSB-competitie. Dit is het talententeam van VAS! Waar het de andere acht VAS-teams volledig ontbeert aan talent, staat VAS 7 op om te laten zien wat schaaktalent echt betekent.
Maandelijks, op een zaterdag, spelen we tegen andere clubs uit Nederland. Maar opgelet: de tegenstander zijn seniorenteams. Er doet hier en daar wel jeugd mee, maar een team van alleen jeugdspelers is hoogst uitzonderlijk. Toch hebben we bij VAS een achttal fanatieke jeugdspelers die klaar is voor de volgende stap.
Een volgende stap is dit zeker. Op de klok staat anderhalf uur bedenktijd. Na veertig zetten kun je er nog een half uur bijkrijgen. En bij elke zet krijg je er altijd 30 seconden bonus bij. Oftewel, zo’n partij kan ongeveer 8 keer langer duren dan je normale jeugdpartij bij de clubinterne! Met zo’n partij ga je echt de diepte in. En het is pas leuk als je daadwerkelijk voor zo lang kan nadenken, anders verveel je je te pletter.
Tienjarige zet bord in de fik
Ons jongste teamlid is Zinedine. Hij heeft zich geen seconde verveelt op deze eerste speeldag. Een liefhebber pur sang. In de opening ging het meteen los. Het bord in vuur en vlam. Zinedine gooide de kerosine over de houten schaakstukken. Dat kwam hem wel duur te staan, want ja, kerosine is duur tegenwoordig. Na een geslaagde aanval met stukwinst moest hij terugtrekken.
Zijn ontwikkeling liep flink achter. Elke jeugdtrainer waarschuwt hiervoor: eerst rokeren en dan pas aanvallen. Het zijn de groten die ermee weg kunnen komen. Waaronder Zinedine blijkbaar. Hij verdedigde met vuur en tand. Het zat ook een beetje mee, volgens mij miste de tegenstander hier en daar een matbeeld. En zo was het dat Zinedine zegeviert bij zijn basisdebuut in de KNSB-competitie!
Roman tilt zijn schaken dit seizoen naar een hoger niveau. Zijn rating is wat gedaald, maar hij heeft nu een heel plan uitgezet dat hem erboven op gaat helpen.
We beginnen de eerste wedstrijd netjes op volgorde van rating. En daarna geldt het recht van de sterkte: winnen wordt beloond. Roman gaat zich naar boven vechten in de pikorde van het team. Bord voor bord.
Daarvoor moet je winnen, en dat deed hij. Het eindspel was ingewikkeld. Toen Roman controle leek te krijgen, stak de tegenstander daar een stokje voor. Het spel werd zo toch opengebroken maar Roman bewaarde het overzicht en het volle bordpunt.
Snelheidsduivel
Baris had een hele interessante dag. Hij speelde namelijk tegen een slechtziende schaker. Die had een speciaal klein schaakbordje mee waarmee hij aan de schaakstukken kan voelen. Bizar natuurlijk, want deze meneer heeft in feite een potje blindschaken tegen Baris gespeeld. En ondanks dat Baris wel alle stukken duidelijk op het bord kon zien, moest hij het onderspit delven. Heel knap van de tegenstander, dat mag gezegd worden. Want Baris is geen koekenbakker.
Maurits is terug. En hij is geen spat veranderd. Want wat schaakt die jongen nog steeds genadeloos snel. Ronduit indrukwekkend. Als er een flitspaal hing in de kantine van het Cygnus Gymnasium, had hij nu meerdere bekeuringen op de mat gekregen.
In het begin liep de tijd nog vijf minuten terug omdat hij even naar de wc was. Maar dat vindt Maurits lelijk staan. Hij zorgde dat de klok snel weer terug kwam op 1:30 uur.
Het is iets wat je eigenlijk niet hoort te prijzen, maar hij komt er mee weg. En dan is het stiekem ook wel genieten. Hij kwam goed tot materiaalwinst. Het eindspel was listig, maar Maurits balanceerde goed in het initiatief én controle houden. Toen het erop leek dat de tegenstander vrij spel had met twee torens richting de koning, maakte Maurits het koelbloedig af. En hij eindigde met meer tijd dan hij begon. Dat doen niemand hem na.
Shashank had een vechtpartij. De hele tijd stond hij tegen een pion achterstand aan te kijken. Maar Shashank laat zich niet van de leg slaan.
Hij heeft de neiging nog steeds heel veel rond te lopen in plaats van achter het bord plaats te nemen. In het eindspel ging hij er toch even goed voor zitten. Dat betaalde zich uit, want hij wist de boel te keepen. Daar heeft hij talent voor, dat laat-ie graag na de clubavond op het voetbalveldje zien. Remise is de uitslag.

Debuteren
De grote debuutdag was het van Francis! Kersvers lid die zijn draai al snel gevonden heeft op de club. De teamcaptain hoorde hele goede verhalen over hem, en durfde het aan om hem op het derde bord te plaatsen.
Dat vertrouwen betaalt zich uit. Het was een hele stabiele partij, altijd in balans. Dan mag je de vrede tekenen, en dat is wat Francis deed.
We kennen zijn naam van SVAW, daar speelde hij tot drie jaar geleden. Hij nam een schaakpauze maar bewijst nu terug te zijn. En sterker dan ooit! Mooi dat hij VAS heeft uitgekozen voor zijn return, want hier lopen bijzonder veel leeftijdsgenoten rond.
Eytan moest het proberen tegen de sterkste tegenstander van En Passant 2, het team uit Bunschoten-Spakenburg waar we tegen speelden. Hij weerde zich kranig. In een hopeloze situatie wist hij hoop terug te brengen. Maar we weten: hoop is uitgestelde teleurstelling.
Gelukkig kan Eytan wel tegen een stootje. Na het verlies was hij nog altijd goedgemutst. Een belangrijke eigenschap, want: het verliezen mag niet slechter voelen dan het winnen goed voelt.
Het grootste talent dat op de jeugdafdeling rondloopt is zonder meer Samuel. Vandaar dat de clubleiding hem weer een team lager plaatste, om zijn talent nog verder te laten rijpen. Hij staat bekend als een echte laatbloeier. Iemand die bewijst dat er voor iedereen hoop is.
Samuels grootste talent is 1800-spelers farmen. Daarvoor zit hij in de Zesde Klasse op het juiste adres. Het is de enige manier hoe hij zijn gloednieuwe 2000-rating hoog kan houden. Door 2000-spelers te vermijden als de pest. Dat is dan weer een minder goed voorbeeld voor andere talenten. Want je groeit het hardst bij gezond sterke tegenstand. Ja, je verliest wel wat vaker. Maar dat kan het waard zijn.
Samuel wil alleen niet verliezen. Met zijn favoriete opening op het bord werd het tijd voor ’the Hammer’, gevolgd door ’the Steamroller’. Allemaal uit het boekje van Daniel King, de beste schaakeducator ter wereld. Toen ik dacht dat het uit was, bleek het helemaal niet uit. Daarna moest toch echt de genadeklap komen, maar die bleef nog steeds uit. Er moest hulp van de tegenstander aan te pas komen. Een aftrekschaak werd hem fataal.

Doelstelling
We gingen het doel van dit seizoen laten afhangen van het resultaat van deze wedstrijd. Op papier zou dit één van de sterke tegenstanders uit Klasse 6D moeten zijn. Het zat voor ons mee, want ze hadden drie invallers moeten optrommelen.
Desondanks vestigen we ons met deze uitslag als kanshebbers voor een topplek. Laten we dan maar vechten voor de titel!
31 oktober spelen we weer, uit tegen het vijfde team van Philidor Leiden.

Lees het verslag van En Passant 2 hier.
Volg de competitie van Klasse 6D hier.
Tekst: Samuel Cohn
