Philidor Leiden III – VAS III

Door: Patriek Tromp

Voor mijn tweede thuiswedstrijd van het jaar mochten we aantreden tegen het derde team van Philidor Leiden. Een thuiswedstrijd is in mijn ogen een wedstrijd waarbij je op de fiets naar de speelzaal kan. Na mijn verhuizing naar Oegstgeest is dat dus niet meer bij VAS. Wel fijn dat we na de wedstrijd in de Volksuniversiteit van Oegstgeest nu ook in het schitterende denksportcentrum van Leiden mochten spelen. Met zes thuisspelende teams op deze KNSB zaterdag, maar ook nog eens zeven thuisteams
op de alternerende KNSB zaterdag op dezelfde locatie voor LSG, kunnen we wel stellen dat het schaken niet alleen in Amsterdam maar ook in Leiden leeft.

Terwijl VAS2 het opnam tegen hun eerste mochten wij hun taaie derde proberen te verschalken. Op papier een makkie, maar gezien de resultaten tot nu toe een niet te onderschatte tegenstander.


Clubman in hart en nieren, Bart Romijn, was bereid gevonden om last minute de verre reis uit het noorden te maken om ons uit de brand te helpen. Als een echte teamspeler werd eerst nog gevraagd of er remise mocht aangeboden worden en na een instemmend ja van de teamcaptains, die toch naast elkaar zaten, was de vrede snel getekend. Een dikke plusremise tegen een sterkere tegenstander en de
mogelijkheid om op het gemak de andere partijen, het schaatsen en zelfs Groningen – Ajax te volgen. Wat wil een mens nog meer? Ook al ligt Haren vlakbij Groningen, onze man is een echte Ajacied met voorouders uit Amsterdam.


Onze kleine jongetjes mepper op bord 8, Jeroen, kreeg met zwart al snel initiatief. Uiteindelijk bleek een paardfork die op meerdere manieren mogelijk was teveel van het goede aangezien het paard het ook nog ging overleven. Een vlotte overwinning en hoog tijd om eens een hoger bord uit te proberen.
Deze stand stond lang op het bord totdat Luc het fraai afmaakte. Menig Vasser begint zich inmiddels af te vragen waar de piek van deze man ligt. Elke ratinglijst is er weer groei. Hij begint nu zelfs al te experimenteren met nieuwe openingen. In een voor hem nieuwe stelling wist hij fijn de nuances te vinden tussen alle hectiek en tussendoor af en toe materiaal mee te snoepen. En zeer verdiend punt.


Ikzelf mocht weer eens met wit kijken of mijn tegenstander wilde omvallen nadat dit met zwart twee keer niet gelukt was. Het leek heel vlot te gaan maar ik gaf mijn tegenstander toch nog een kans om gelijk te maken. Gelukkig werd die niet benut en na een leuke aftrekaanval moest mijn tegenstander de handdoek gooien.


David maakte de overwinning wel erg soepel door een snel bereikt gewonnen toreneindspel met vaste hand naar de winst te sturen. Een gewonnen toreneindspel lijkt een contradictio in terminis maar niets was minder waar. David had het het goed ingeschat en maakte het naar eigen zeggen prozaïsch af. Ik vond het indrukwekkend.

Met de matchpunten binnen zat teamcaptain Elco nog te zwoegen tegen de sterkste tegenstander van Philidor. De zeer underrated Willem van Briemen was Elco naar de strot gevlogen met een positionele aanval en het leek een vlotte nederlaag te worden. Elco bleef echter koel en liep rustig met zijn koning tussen de schaakjes door over een propvol bord. Eénmaal uit de schaakjes leek er zelfs een fraaie
tegenaanval in te zitten maar die sloeg helaas niet door waarna alsnog het onderspit
gedolven werd. In de analyse werd de waarheid over deze partij nog niet gevonden
maar die volgt vast nog.


Onze andere rijzende ster, Fabian, speelde een tactische partij waarbij zijn tegenstander hem voor problemen bleef stellen met kleine tactische vraagjes. Ik heb helaas het einde niet gezien maar na wat kansen op gelijk spel weg gegeven te hebben was het plots toch Fabian die aan het langste einde trok.


Ed speelde een voor menig schaker herkenbare partij. Het hele centrum in handen en de enige vraag die restte was, hoe ga ik dit afmaken? In de praktijk altijd lastig en na wat schermutselingen bleef er toch een slechte loper over en een lijn waarover de torens geruild werden. Ook voor menig schaker herkenbaar was na afloop de vraag van Ed hoe hij dit in godsnaam in remise had kunnen laten verzanden.

VAS2 kon deze soepele overwinning helaas geen gevolg geven. Echter, in het all you can eat Shushi restaurant Shabu Shabu in Leiden werd wel duidelijk waarom zij VAS2 zijn en wij VAS3. Ondanks een machtige inspanning van zowel Ed als Fabian was het toch Niels die namens VAS3 een derde ronde toetjes naar binnen wist te werken. Chapeau voor VAS 2 met deze troostprijs.

Philidor Leiden 3RatingVAS 3RatingUitslag
Valstar, J.M. (Jasper)1930Schiebroek, L. (Luc)20900 – 1
Muilwijk, M.L. (Marco)1906Roshardt, F.W.R. (Fabian)2112
0 – 1
Veldhuyzen, Y. (Ywein)1900Tromp, P. (Patriek)2016
0 – 1
Briemen van, W.J. (Willem)1965Hakvoort, E.T. (Elco)20221 – 0
Braggaar, W.P.D. (Pim)1820Baarslag, E. (Ed)2033½ – ½
Tidestav, G. (Gabriel)1869Kleeman, D. (David)2013
0 – 1
Kohlbeck, A.J.W. (Ton)1876Romijn, B. (Bart)1826½ – ½
Segers, J.C. (Job)1895Goedhart, J.M. (Jeroen)1992
0 – 1
Gemiddelde Rating:1895Gemiddelde Rating:20132 – 6

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *